ZPĚT na fotografie ze zájezdu

Deník zájezdu do Anglie

ke sboru REIGATE GRAMMAR SCHOOL PARENTS AND FRIENDS MUSIC SOCIETY
a ke sboru STRATFORD CHORAL SOCIETY
ve dnech 27.-31. května 2005

DENÍK ZÁJEZDU
čtvrtek 26.5. 2005
      22:00 odjezd z Prahy
      Cesta na noc byla dost únavná v autobusu bez lehátek. Pasy po nás chtěli jen jedenkrát a to angličané při odchodu z Francouzského území.   Novinkou pro nás byl nájezd na speciální vlakovou soupravu, se kterou jsme podjeli tunelem kanál La Manche (English Channel).   Zastávky jsme dělali pouze na parkovištích u pump. V Anglii jich je méně než na kontinentu.
pátek 27.5. 2005
      18:00 příjezd do Redhill
      Sraz u kriketové školy HARTSWOOD SPORT SCHOOL. Přivítání naším krajanem panem Ing.Milošem Macháčkem a paní sbormistryní Judith Gonsalves. Odchod na ubytování do rodin.
sobota 28.5. 2005
      9:30 sraz v HARTSWOOD SPORT SCHOOL
      Prohlídka města Reigate. Má asi 5 000 obyvatel, založeno bylo v 11. století.   Pod kopcem uprostřed města dal král prorazit tunel, když tudy jezdil za milenkou z Londýna do Brightonu.   Ve 12.stol zde byl Augustiniánský klášter, později přestavěný na školu.
      Na kopci zde žil vynálezce televize a provedl první televizní přenos pro obyvatele města.   Před válkou zde žil W. Churchil a naučil papouška nadávat na Hitlera. Ten papoušek prý dosud v Reigate žije.
      19:30 Hlavní koncert v kostele sv.Matouše v Reigate.
      Velká návštěvnost, o přestávce si bylo možno zakoupit v kostele 2 dc červeného vína.
neděle 29.5. 2005
      10:00 Sraz v HARTSWOOD SPORT SCHOOL
      Celodenní výlet do Grenwich. Vstup je volný, ale u pokladny je třeba si vyzvednout zdarma vstupenku.   Exposice je rozdělena do dvou budov. V jedné je pěkně uspořádánahistorie navigace a demonstrace měření zeměpisných souřadnic.   V další budově je možno vidět starý původní pasážník a další astronomické přístroje.   Hlavní hodiny u nultého poledníku ukazují kromě času i počet dní od začátku tohoto tísíciletí.   V přilehlém obchodě prodávají mnoho suvenýrů.   Pod kopcem v Greenwich je námořní muzeum a muzeum královny.   Vstupenky z muzea observatoře platí i tam. Připomíná muzeum Vasa ve Stockholmu.
      17:00 zkouška v kostele sv. Petra a Pavla ve vesničce NUTTFIELD
      18:30 koncert v kostele
      Návštěvnost mizivá. Úroveň našeho soustředění a výkonu také.    V kostele horko, dusno, před koncertem nám dali občerstvení.    Možnost parkování autobusu je velmi daleko od kostela a je nutno si všechny věci na koncert nést pěšky.
      Vláďa byl naším zpěvem tak otráven, že když mu Jirka Donát večer pak dával něco k jídlu, odmítl se slovy, že by se mu z toho našeho zpěvu nejspíš udělalo zle.
pondělí 30.5. 2005
      10:00 sraz u kriketové školy v HARTSWOOD SPORT SCHOOL
      odjezd autobusem na výlet do zámku Windsor V celé Anglii mají jeden ze svátků tzv. BANKING DAY. Počasí nám přálo, většinou slunce a jen občas přeháňka. Město je plné obchodů se suvenýry. Zámek je ohromující. Veliký a plný nádherných místností a věcí.
      Paní sbormistryně Judith nám (Miloš a Jirka) dala sebou na jídlo bagety, saláty, ovoce a láhev růžového šampaňského. To ona pije nejraději. Vše ve velké bedně z umělé hmoty s držadlem. Chtěla tím trumfnout svoji sestru, která včera dala podobnou bednu, ale o něco menší svým hostům.
      18:00 společenský večer v HARTSWOOD SPORT SCHOOL
      Jídla strašně moc. Guláš hovězí (bez příchuti), drůbeží, zákusky, ovoce, pivo, víno. S Vláďou Šilhanem jsme se rozhodli běžet asi 1 Km kolečko kolem kriketového stadionu.   Závěrečné projevy, předání dárků a zpěv. Hraní na kytary a na pilu.
      20:00 odjezd z Reigate.  Opět jsme překonali kanál La Manche nájezdem autobusu na speciální vlakovou soupravu a tunelem. Systém příjezdu na rampu je dost dlouhý a komplikovaný.   Cesta trvala opět asi tři čtvrtě hodiny. Pasy po nás již nikdo nechtěl.
úterý 31.5. 2005
      14:00 příjezd do Prahy